Oku Beni

Oku Beni! Geliştir Kendini

SAĞLIK TEKNOLOJİSİ  VE HAYATIMIZDAKİ YERİ

SAĞLIK TEKNOLOJİSİ  VE HAYATIMIZDAKİ YERİ

Sağlık teknolojisi ve hayatımızdaki yeri oldukça önemlidir. Sağlık, insan hayatının temel yapı taşıdır. İnsan sağlığının sağlanması amacı içerisinde de ilkel yöntemlerden çok daha fazlasına ihtiyaç vardır. Bakınız ki çoklu vakalarda ilkel yöntemler yeterli kalmayacak, hastalık kategorilerine göre ağır hasarlarla veya ölümlerle daha çok karşılaşılabilecektir. Sağlıkta üç temel kavram vardır. Bu kavramlardan ilki yöntemdir. Yöntemin doğru olabilmesi için teknoloji en önemli faktördür. Yöntem seçilirken cihazlara gerek olmasa da burada çoklu bilgi analizi ve katmanlı ayrım bazında temel literatüre ve kaynaklara ihtiyaç vardır. İkinci kavram teşhistir. Yöntem seçildikten sonra bilgi taraması gerçekleşir ve teşhis için en basit haliyle bile olsa tıbbi görüntüleme ve sinyal ekipmanlarına ihtiyaç vardır. Üçüncü ve son faktör ise tedavidir. Tedavinin gerçekleşmesi, önemli diye adlandırdığımız ilk iki adımın doğru yollarla yapılması ile mümkündür.

Günümüzde yöntem, teşhis ve tedavi aşamalarında sağlık teknolojisi oldukça iyi çalışmaktadır. Aşama kaydedebilmek, zamandan tasarruf, daha kısa sürede sonuç alma aşamaları insan hayatını risklere karşı daha korunaklı bir hale getirmekte ve halkın sağlık teknolojisiyle birlikte hekimine olan güvenini arttırmaktadır.

Sonuç olarak sağlık teknolojisi ve hayatımızdaki yeri bakıldığında bilgisayarlardan tutun, MR cihazlarına kadar söylenirken bir solukta söylediğimiz fakat bir o kadar hayati olan sağlık teknolojisi ve entegre cihazları hayatımızda büyük bir önem taşımaktadır. Bu yönde gelişen teknoloji sağlık çalışanlarının daha farklı hastalıklara karşı daha bilinçli tedaviler oluşturabilmesi adına da kriz yönetimi adına da oldukça önemli bir adımdır.