Yunanistan ve İtalya MEB muahedesi imzaladı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığında, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio tarafından imzalanan ...

Yunanistan Dışişleri Bakanlığında, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio tarafından imzalanan itilaf sonrasında basın içtiması düzenlendi.

Dendias, burada yaptığı konuşmada, iki memleket arasında varılan muahedenin, aslında Yunanistan ile İtalya arasında kıta sahanlığı ile ilgili 1977’de imzalanan itilafın devamı olduğunu belirterek, yeni itilafla MEB ortamlarındaki adaların haklarının belirlendiğini söyledi.

“TARİHİ BİR GÜN”

Kelam konusu ittifak ile Yunan balıkçıların haklarının teminat altına alındığını savunan Dendias, “Bu kıymetli bir gelişme, tarihi bir gün” dedi.

TÜRKİYE-LİBYA MUTABAKATINA REAKSIYON

Dendias, Yunanistan’ın dileğinin tüm komşularıyla memleketler arası deniz hukuku temelinde deniz kesimlerini belirlemek olduğunu belirterek, “Bu hususta BM’nin deniz hukuku ile ilgili mukavelesi tümüyle temel oluşturuyor. Deniz yerlerinin belirlenmesi muteber mutabakatlarla başarılır, Türkiye-Saraj muahedesi üzere dayanağı olmayan ittifaklarla ve tek yanlı sunulan koordinatlarla değil” tabirlerini kullandı.

“SİYASİ TAHLILDEN YANAYIZ”

Libya konusuna değinen Dendias, Libya’da, Yunanistan’ın BM aracılığıyla siyasi bir tahlil bulunmasından yana olduğunu savunarak, Atina’nın, Mısır’ın bu husustaki teşebbüsünü desteklediğini belirtti.

Di Maio da, dış siyaset konusunda İtalya ve Yunanistan arasında yakın bir iş birliği bulunduğunu söyledi.

HUDUTLAR HAZİRAN SONU AÇILACAK

Dendias ile görüşmesinde, Avrupa Birliği (AB) ile ilgili hususların yanı sıra Yunanistan’ın sıradanlaşma adımları kapsamında hudutlarını açma kararı aldığı memleketler arasına İtalya’nın bulunmaması konusunu konuştuğunu belirten Di Maio, Dendias’ın kendisine haziran sonuna kadar sonlarını İtalya’ya yine açacağı konusunda teminat verdiğini söyledi.

Öte yandan, Yunan basınındaki haberlerde, Yunanistan ve İtalya arasında imzalanan ittifakın 3 temelde gelişmesinin öngörüldüğü belirtildi.

Buna nazaran, birinci aşamada iki memleket arasında MEB muahedesi imzalanacak ve daha sonra taraflar arasında İtalyan balıkçıların Yunan kara sularındaki faaliyetlerinin devam etmesini garanti altına alacak ek bir kontrat imzalanacak. Gerisinde da Yunanistan’ın İyon Denizi’nde kara sularını 12 mile çıkarması durumunda İtalyan balıkçıların tasalarını karşılayacak bir tasarı Atina ve Roma tarafından ortaklaşa hazırlanarak Avrupa Kuruluna sunulacak.

%d blogcu bunu beğendi: