Yerküre umumunda muhafaza altındaki 10 ortamdan 9’u tehdit altında

YABANCI TIPLER, HALİ HAZIRDA MÜDAFAA ALTINDA BULUNAN CANLILARI YOK EDEBİLİR Çin Bilim Akademisi ve London College üniversitesinden ...

YABANCI TIPLER, HALİ HAZIRDA MÜDAFAA ALTINDA BULUNAN CANLILARI YOK EDEBİLİR

Çin Bilim Akademisi ve London College üniversitesinden araştırmacılar, yerküredeki korunan meydanların istilacı çeşitler nedeniyle risk altında olduğunu keşfetti. Bu ‘yabancı türler’in yerli hayvanları öldürebileceği ve habitatların yok edebileceği belirtilerek, durumun global biyoçeşitlilik kaybının en büyük itici güçlerinden biri olduğu vurgulandı.

Sonuçları Nature Communications’da yayımlanan çalışmanın müellifleri, korunan ortamların yüzde 89’unun 10 kilometre muhitinde istilacı tipler bulunduğunu açıkladı. 

Örrneğin İskoçya’daki Cairngorms Ulusal Parkı yakınında görülen Amerikan vizonu, Singapur’da 164 tabiat müdafaa sahasında görülen al kulaklı sürgü (Trachemys scripta), ve İngiltere’deki 4 bin 822 korunan yerde bulanan yüzük boyunlu sülün (Phasianus colchicus) bu yabancı cinslerden birkaçı…

 

 

SORUMLUSU KIŞILER

Çin ve İngiltere ekibi, bu istilacı çeşitlerin, nesli tükenmekte olan yahut risk altında olan mahallî cinsleri korumak için bir alan oluşturulduğunu bilmediğini, günahın onları ortama getiren kişilerde olduğunu vurguladı.  

UCL’den ortak muharrir Profesör Tim Blackburn, kişilerin doğal etrafa verdiği en büyük zarazlardan birinin cinslerin farklı habitatlarda tanıtımı olduğunu söyledi.

Blockburn, “İstilacı tipleri ‘bir meydanda doğal olarak bulunmayan, ama insan faaliyetleri ile oraya götürülen’ hayvanlardır. Bu çeşitler, vesair çeşitlerin yanı sıra yerli çeşitleri de öldürebilir, bunlarla yarışma edebilir yahut habitatları yok edebilir. Korunan yerler biyolojik çeşitliliğin sürdürülmesinin temel taşıdır, fakat istilacılar  sonlarının nerede olduğunu bilmemektedir. Bu alanlarda  istilacı çeşitlerin yayılmasına karşı muhafaza sağlanıp sağlayamayacağını bilmek önemlidir” tabirlerini kullandı.

GLOBAL BİYOÇEŞİTLİLİK KAYBININ İTİCİ GÜCÜ

Yabancı çeşitlerin istilaları, global biyoçeşitlilik kaybının birinci beş direkt itici gücü olarak görülüyor ve istilacılar mütemadi artan nispetlerde yeni yerlerde yerleşim kuruyor.

Araştırmacılar, yabancı popülasyonları oluşturduğu bilinen memeliler, kuşlar, sürüngenler ve omurgasızlar dahil 894 hayvan cinsini araştırdı. Daha sonra bu tiplerin yerküre genelindeki , vahşi tabiat meydanları, ulusal parklar ve doğal anıtlar yahut özellikler dahil olmak üzere Milletlerarası Doğayı Müdafaa Birliği (IUCN) tarafından tanımlanan 199 bin 957 muhafaza meydanının hadleri içinde mi yoksa yakınında mı olduğunu değerlendirdiler.

KORUNAN MEYDANLARIN YÜZDE 95’İ İSTİLACI CINSLERIN YERLEŞMESİNE ELVERIŞLI

Bilim kişileri korunan ortamların yüzde 99’unun hadlerinin 100 kilometre muhitinde istilacı bir tıp bulunduğundan, bu meydanların neredeyse tamamının istila riski altında olabileceğini bildirdi.  Korunan sahaların yüzde 89’unda ise hadlerin yalnızca 10 kilometre yakınında yaşayanen az  yabancı bir çeşit bulundu.

Korunan yerlerin yüzde 95’inden ziyadesi ise  incelenen yabancı cinslerin en azından bir kısmının yerleşebilmesi için çevresel olarak müsait kabul edildi.

DAHA YÜKSEK İNSAN AYAK İZİ, DAHA AZ KORUNMA

Öte yandan, araştırmacılar,  yabancı çeşitlere aslında konut sahipliği yapan korunan yerler arasındaki ortak faktörleri de araştırdılar. Daha yüksek insan ayak izi nispetine sahip muhafaza ortamlarının daha ziyade istilacı tıp tehdidinde olduğunu buldular.

%d blogcu bunu beğendi: