Yeni model Lordstown Enduranceelektrikli pickup için geri sayım (Elektrik devrimi devleri uyandırdı)

Son yıllarda büyük bir ivme yakalayan elektrikli otomotiv teknolojisi büyük araç modellerinin de önünü açmış oldu.  Elektrik teknolojisinin ...

Son yıllarda büyük bir ivme yakalayan elektrikli otomotiv teknolojisi büyük araç modellerinin de önünü açmış oldu. 

Elektrik teknolojisinin gitgide gelişmesiyle en büyük devrim pickup sınıfında yaşandı diyebiliriz. 

General Motors’un destek verdiği Lordstown firması, bu sahadaki birinci temsilcisi olan Endurance modelini bu ay içinde tanıtmayı planlıyor.

LORDSTOWN ENDURANCE

Baz versiyonunda en az 320 kilometre yol kat edebilecek olan model, dört tekerleğine konumlandırılan yekunda dört elektrik motoruyla 600 beygirlik bir güç vadediyor.

Dört adet tekerlek içi elektrik motoruna sahip olan modelin 0’dan 100’e hızlanmasının 5,5 saniyelik bir müddette olacağı belirtiliyor.

Standart prizler üzerinden 10 saatte şarj olabilen model, süratli şarj teknolojisiyle bu vadeyi 1,5 saate indiriyor.

Modelin giriş seviyesinde vergiler dahil 52.500 dolar üzere bir fiyatla alıcı bulacağı belirtiliyor.

İşte son devrin en argümanlı elektrikli pickup modelleri…

TESLA

Elektrikli araba denilince birinci akla gelen firma olan Tesla pickup sınıfında da isminden en çok laf ettiren model tabiki Tesla’nun Cybertruck modeli. 

Tesla’nın CEO’su Elon Musk daha evvel üretme kelamı verdiği elektrikli pickup modelinin birinci tanıtımını geçtiğimiz yıl sonu yaptı. Fütüristik dizayna sahip olan Cybertruck zırhlı bir araca benziyor.

Elon Musk aracın seri üretimi için 2021 yılının sonlarını işaret etti. 40 bin dolar başlangıç fiyatına sahip olacak araç üç farklı versiyonla piyasaya sunulacak.

40 bin dolarlık tek motorlu başlangıç paketi 400 km’lik menzile sahip. 

İki motorlu ve dört çeker sistemiyle 500 km’ye yakın menzil sunan 2. paket 50 bin dolarlık fiyat etiketiyle alınabilecek. 

Maksimum 800 kilometre menzilli 3 motorlu ve dört çekerli versiyonun ise fiyatının 70 bin dolar olacağı belirtildi. Bu versiyonun 0’dan 100 km’ye hızlanması ise yalnızca 2.9 saniye. 

Tesla bütün pickup modellerine otonom sürüş paketini de isteğe bağlı olarak ekleyecek. Otonom sürüş isteyenler 7 bin dolar daha ödemek zorunda kalacak.

RİVİAN R1T

Amerikalı yeni bir firma olan Rivian, 2018 yılında Los Angeles Araba fuarında birinci gösterimini yaptı R1T isimli elektrikli pick-up modelinin. Rivian firması 2020 yılı içinde piyasaya çıkması beklenen modelinin çıkış tarihini,  corona virüs salgını nedeniyle 2021 yılına erteledi.

Ön bölümüde konum alan LED farlar, şarj sırasında batarya dolunumu simgeleyen yeşil renge dönüşüyor.

Dört adet elektrik motoru bulunan R1T yekunda 14.000 Nm‘lik teorik bir torkla sahip. Bu da tekerlek başına 3.500 Nm mealine geliyor.

105 kWh, 135 kWh ve 180 kWh olmak üzere üç farklı batarya paketiyle satın alınabilecek olan pickup, bataryasına nazaran 370 kilometre ile 645 kilometre aralığında bir menzil vadediyor.

Süratli şarj teknolojisi kullanan model 30 dakikalık bir şarjla 320 kilometre gidebilecek.

Aracın en dikkat çeken özelliklerinden biri ise ‘Tank turn’. Bu özellik adındanda anlaşılacağı üzere aracın tank üzere olduğu alanda 360 aşama dönebilmesini sağlıyor.

BOLLİNGER B2

Listede dizaynıyla en dikkat çeken modellerden biri Bollinger B2. 

Modelde bulunan iki elektrik motor, 614 beygir güç ve 905 Nm tork pahaları sunuyor.
Maksimum suratı 160 km/s olarak belirlenen B2’nin 0’dan 100′e hızlanması ise 4,5 saniye sürüyor.

NİKOLA BADGER

Nikola adlı elektrikli araba üreticisi birinci pickup modeli olan Badger’i tanıttı.

Konsept bir model olan Badger’ın, elektrik bataryası sayesinde 480 kilometre menzil sunarken tek bir buton ile devreye sokulabilen hidrojen yakıt hücreleriyle bu menzil 960 kilometreye ulaşıyor.

Aracın 0-100 km/s hızlanma bedeli ise yalnızca 2.9 saniye.

Modelin resmi tanıtmının Eylül 2020’de yapılacağı belirtiliyor.

Badger için versiyonlara nazaran değişmekle birlikte 60.000 dolardan başlayıp 90.000 dolara kadar uzanan bir fiyat aralığı belirlenmiş durumda.

NEURON T/ONE

Amerika merkezli bir teşebbüsün eseri olan T-One dizaynıyla daha piyasaya çıkmadan isminden kelam ettiren modellerden biri.

Model hakkında şimdi rakamsal doneler açıklanmadı.

Modelin “T” kısmında bulunduğu sınıfı (Truck) temsil ettiğini açıklayan Neuron, “One” ile de birçok hedefe hizmet edebilecek tek bir araç niteliğine vurgu yapıldığını tabir ediyor.

ATLİS

Atlis Motor Vehicle adlı firma, XT adındaki elektrikli pickup modelini tanıttı. Atlis XT’nin en büyük batarya paketiyle 800 km üzere çok âlâ bir menzile sahip olduğu belirtiliyor. 

2 metrelik standart bir kasa yanına 2.5 metrelik uzun bir kasa ile de alınabilen XT’nin 30.5 cm’lik mahalden yüksekliği, aracın kişisel off-road versiyonu seçilirse 38 cm’e yükseliyor.

En ufak batarya seçeneği ile Atlis XT, 480 km’lik bir menzile sahip. Başka batarya seçeneklerinde 640 km ve 800 km’lik menzil pahaları vadediyor. Aracın şarj mühletinin de yalnızca 15 dakika süreceği gibi savlı açıklamalar da var.

4 tekerleğinde de başka birer elektrik motoru olması sonucunda arazi başarısı çok yeterli olduğu üzere, 0-100 km/s hızlanmayı da 5 saniye gibi bir vadede başarıyor.

JMC Tiger HANE

Listede tek Çinli olan Tiger MESKEN, iki ve dört tekerlekten çekiş olmak üzere versiyonlara ayrılarak satışa sunulacak. Model 165 beygir güç 335 kilometreye varan menzil sunuyor.

%d blogcu bunu beğendi: