Virüs İran’da 15 milyon insana bulaşmış olabilir

İran Sıhhat Bakanlığı Covid-19 Epidemiyoloji Komitesi Üyesi İhsan Mustafevi, devlette şu ana kadar 15 milyon kişinin yeni tip corona virüse ...

İran Sıhhat Bakanlığı Covid-19 Epidemiyoloji Komitesi Üyesi İhsan Mustafevi, devlette şu ana kadar 15 milyon kişinin yeni tip corona virüse (Covid-19) yakalanmış olabileceğini söyledi.

İranlı Mektepliler Haber Ajansına (ISNA) nazaran, Mustafevi, görüntü konferans sistemiyle düzenlediği basın içtimasında devletteki salgın sürecini kıymetlendirdi.

Iddialara nazaran, illetin çok daha çokça insana bulaşmış olma ihtimalinden laf eden Mustafevi, “Kum, Gilan, İsfahan ve Elburz üzere eyaletlerdeki datalar, nüfusun değerli yüzdesinin salgına yakalandığını gösteriyor” dedi.

YERKÜREDEKI ÇALIŞMALARLA EMSAL

Mustafevi, “Eldeki datalara nazaran, Covid-19’un başladığı andan bu yana memleket nüfusunun 15 milyonu salgına yakalanmış olabilir. Serolojik testlerin günah barındırdığını tekrar vurguluyorum ve serolojik testler şimdi tam olarak ilgili makamların onayını almış değil. Yani, sonuçları tahlil ederken gerekli hassasiyeti göstermek gerekiyor. Bu dataların yerkürenin sair kesimlerindeki kimi çalışmalarla benzerlik gösterdiğini de belirtmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Virüsten vefat nispetinin sanılanın bilakis daha düşük olabileceğine işaret eden hekim Mustafevi, “Yaklaşık 15 milyon kişinin corona virüse yakalandığını kabul edersek, virüsün irtihal orantısı yerkürenin ve bizim sandığımızdan çok daha azına tekabül ediyor. Yani daha düzgün huylu bir virüs ile karşı zıdda olabiliriz” sözlerini kullandı.

EYALETLERE NAZARAN FARKLILIK GÖSTERİYOR

İran Pasteur Enstitüsü Yeni Ortaya Çıkan Illetler Araştırma Merkezi Başkanlığı vazifesini de yürüten Mustafevi, enfeksiyon şiddetinin eyaletlere nazaran farklılık gösterdiğinin vurgulayarak, müspet vakaların ilerleyen günlerde artabileceği ihtarında bulundu.

Yalnızca yatan hastaların tahlilinden yola çıkarak salgında birinci aşamanın tamamlandığını söyleyebileceklerini kaydeden Mustafevi, son günlerde vaka ve vefat sayılarında nispi bir artışın gözlemlendiğine dikkati çekti.

YASAKLAR KALKINCA ARTIŞ YAŞANDI

Nisan ayının sonlarına hakikat düşüşe geçen Covid-19 vaka sayısı, memlekette yasakların kalkmasıyla tekrar artış göstermeye başladı. Devlette, günlük vefat sayısı bir vade 50’nin altında seyrederken tekrar 50’nin üzerine çıktı.

Memlekette bugün itibarıyla Covid-19 kaynaklı can kaybı sayısı 74 artarak 8 bin 425’e, vaka sayısı ise 2 bin 95 kişi artarak 175 bin 927’e yükseldi.

WUHAN’DA CORONA VİRÜS SALGINI AĞUSTOSTA MI BAŞLADI?

%d blogcu bunu beğendi: