Türkiye’nin en pahalı markası THY

Memleketler arası marka kıymetlendirme kuruluşu Brand Finance'ın araştırmasına nazaran Türk Hava Yolları (THY), 2 milyar dolara yaklaşan marka ...

Memleketler arası marka kıymetlendirme kuruluşu Brand Finance’ın araştırmasına nazaran Türk Hava Yolları (THY), 2 milyar dolara yaklaşan marka kıymetiyle geçen yıl olduğu üzere bu yıl da “Türkiye’nin en pahalı markası” oldu.

Brand Finance, 2020 yılına ait “Türkiye’nin En Kıymetli Markaları-Turkey 100” çalışmasını tamamladı.

Listede birinci sırayı 1 milyar 975 milyon dolarlık marka bedeliyle THY alırken, bu şirketi 1 milyar 616 milyon dolarlık marka bedeliyle Ziraat Bankası takip etti.

Listede üçüncü sırayı 1 milyar 538 milyon dolarlık marka kıymetiyle Garanti Bankası alırken, Turkcell 1 milyar 361 milyon dolarla 5’inci sıradan 4’üncü sıraya, Arçelik ise 1 milyar 273 milyon dolarla 8’inci sıradan 5’inci sıraya yükseldi.

Marka kıymeti 1 milyar 87 milyon dolar olarak belirlenen Türk Telekom ise geçen yıla nazaran 2 sıra gerileyerek 6’ncı sıraya yerleşti. Bu kurumu 998 milyon dolarla Akbank, 951 milyon dolarla iki sıra gerileyen İş Bankası, 876 milyon dolarla Yapı Kredi, 875 milyon dolarla Ford Otosan izledi.

EN KIYMETLI 100 MARKA ARASINA 8 YENİ MARKA GİRDİ

Listeye bu yıl muhtelif iş kollarından 8 yeni marka dahil oldu. Bu markalar, LC Waikiki, Koç Sistem, Kordsa, Odeabank, Aytemiz, Mars Lojistik, Ege Profil ve Nobel İlaç olarak konum aldı.

Yekun marka pahası içinde sanayi kesimi markalarının üleşi yüzde 30, hizmet dalı markalarının hakkı ise yüzde 70 oldu.

Birinci 100’de yan alan markaların kıymetlerinde en yüksek artış yüzde 140 ile Otokar’da gerçekleşti. Artışta Otokar’ı yüzde 112 ile Desa, yüzde 100 ile Avivasa Emeklilik takip etti.

Kelam konusu periyotta marka bedelinde en yüksek düşüş ise yüzde 42 ile Beşiktaş’ta oldu. Bu markayı yüzde 34,8 düşüşle Koçtaş, yüzde 32,2 ile Emlak konut izledi.

Yerkürenin en kıymetli 50 futbol kulübü listesine Türk kulüplerinden hiçbiri giremedi. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın marka bedelinde düşüşler görüldü.

TÜRKİYE’NİN 100 MARKASININ YEKUN BEDELI 24,6 MİLYAR DOLAR

Brand Finance Türkiye Yöneticisi Muhterem İlgüner, AA muhabirine, Türkiye’nin en kıymetli 100 markasına ait değerlendirmede bulundu.

İlgüner, “Türkiye’nin en kıymetli 100 markasının yekun bedeli bu yıl geçen yıla nazaran göre yüzde 24 artarak 24,6 milyar dolara ulaşt.” dedi.

Türk şirketleri global oyuncular haline geldikçe hasılatlarının büyük kısmını yaygın global para üniteleriyle gerçekleştireceklerini belirten İlgüner, “Böylece kur riskinden daha az etkilenecekler ve marka bedellerini koruyacaklardır. Bunun için, Türk şirketlerinin ‘dünya markası’ olma maksadından şaşmamaları ve her vakit markalarını global ölçekte kıymetli hale getirmek için efor harcamaları gerekecektir” değerlendirmesinde bulundu.

%d blogcu bunu beğendi: