Konut başına yabancı cirosu yerliden 4 kat ziyade

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Yöneticisi Faruk Akbal, yaptığı yazılı açıklamada, HSBC & Savills ortak araştırmasına nazaran ...

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Yöneticisi Faruk Akbal, yaptığı yazılı açıklamada, HSBC & Savills ortak araştırmasına nazaran, yurt dışı gayrimenkul yatırımcılarının talebiyle oluşan emlak pazarında yıllık cironun 2019 itibarıyla 250 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğinin malumatını verdi.

Bu rakamın 78 milyar dolarının tek başına ABD’de gerçekleştiğini lisana getiren Akbal, kelam konusu pazardan Avrupa’nın 80 milyar dolar aldığını aktardı.

Yabancıya gayrimenkul satışında Avrupa’da Türkiye’nin rakiplerinin İspanya ve Portekiz olduğunu anlatan Akbal, bu iki memlekette bir gayrimenkul için yerlilerin 300 bin euro, yabancıların ise 420 bin euro ödendiğini anlattı.

“YABANCILAR NİSPETEN DAHA KIYMETLI KONUTLARA YATIRIM YAPIYOR”

Akbal, Avrupa’dan hane alan yabancının, yerliye nazaran en çokça 1,5 kat ödediğini belirterek, şu malumatları verdi:

“Türkiye’de konut satın alan bir yerli yatırımcı ise ortalama 220 bin TL ödüyor. Yabancılar ise büyük kentlerde nispeten daha kıymetli konutlara yatırım yapıyor. Yabancıların bir meskene ortalama 875 bin TL ödediklerini düşündüğümüzde, konut başına ciroda yabancı ve yerli arasında yaklaşık dört katlık bir fark var olduğunu görüyoruz. Türkiye’den hane alan milletlerde yaşanacak çeşitlilikle bu fark daha da açılabilir.”

Akbal, Portekiz’de her 5 konuttan birisinin yabancıya satıldığını, en çok konutu Fransa, İngiltere, Çin, ABD ve Brezilya vatandaşlarının aldığını kaydederek, “Türkiye’de ise 25 haneden yalnızca birisini yabancı alıyor. Hem de 6,5 milyar dolar gelirle rekor kırmamıza karşın. Memleket potansiyelimizin 20 milyar olduğunu düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

“9 BİN 11 YABANCI VATANDAŞLIK ALDI”

GİGDER Yöneticisi Akbal, Türkiye’nin başlattığı 250 bin dolarlık gayrimenkul yatırımına vatandaşlık teşvikinin de ilgi gördüğüne değinerek, “Düzenlemeyle 26 Temmuz 2016’dan bu yana gayrimenkul alan yabancılara kuralları sağladıkları takdirde vatandaşlık hakkı tanınıyor.

Temmuz 2016’dan bu yana 9 bin 11 yabancı, 3 milyar 261 milyon dolar yatırımla vatandaşlığa hak kazandı” tabirlerini kullandı.

Konut dalında başlatılan kampanyaların mevcut stokların erimesini sağlayacağını lisana getiren Akbal, “Yeni üretimdeki gerileme nedeniyle yabancılar için alternatifler azalmıştı. Kampanyalar sayesinde stokları tükenmesi ve yeni girişimlere başlanması yabancılara satışı artıracaktır” açıklamasında bulundu.

%d blogcu bunu beğendi: