İtalya’daki 2 bin yıllık kayıp Roma kenti ortaya çıkarıldı

İtalya'daki bir antik Roma kenti konuma nüfuz eden bir radar kullanarak rastgele bir kazma yapılmadan tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkarıldı ...

İtalya’daki bir antik Roma kenti konuma nüfuz eden bir radar kullanarak rastgele bir kazma yapılmadan tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkarıldı.

Roma’nın yaklaşık 50 kilometre kuzeyinde ve Civita Castellana’nın 6 kilometre batısında bulunan Falerii Novi isimli antik kentin günümüzde duvarları dışında büyük bir çoğunluğu taraf altında bulunuyor. Eski yapıların birçoğu yapılan yeni keşiften evvel ortaya çıkarılamamıştı.

70’TEN ÇOKÇA YAPI BIRINCI SEFER AÇIĞA ÇIKTI

Yapılan taramalarda, antik sit yerinde mekan alan bir hamam, gösterim, bir tapınak, pazar meydanı, 60 büyük mesken, çeşitli mağazalar ve kentin tüm tesisat sistemi birinci sefer ortaya çıkarıldı.

RADAR TEKNOLOJİSİ ARKEOLOJİDE DEVRİM YARATIYOR

Arkeologlar, noktaya nüfuz eden radar (GPR) araçlarının eski yerleşimler hakkındaki anlayışımızda devrim yaratabileceğini söylüyor. Teknoloji, araştırmacıların, vakit alan kazılar yapmak zorunda kalmadan yerküre yüzeyinin altında sıkışmış geniş nahiyeleri araştırmasına müsaade veriyor.

Ekip üyesi Profesör Martin Millett, “Bu tıp bir çalışma, arkeologların kentsel yerleri araştırma formunu değiştirebilir” tabirlerini kullandı.

Falerii Novi, Roma Cumhuriyeti devranında M.Ö. 241 yılında kuruldu ve Orta Çağ’ın başlarında M. S. 700 yılına kadar faaliyetini sürdürdü. Antik Pompeii’nin büyüklüğünde olmayan kent, daha evvel kısmen kazıldı, gelgelelim birçok gömülü kaldı.

Araştırmacılar, Falerii Novi’nin yaklaşık 3 bin kişilik bir nüfusa sahip olduğunu düşünüyor.

Sonuçları Antiquity mecmuasında yayımlanan çalışmanın araştırmacıları, radar teknolojisi sayesinde çok daha büyük kentlere araştırma yapmayı umduklarını bildirdi.

TÜRKİYE’DEKİ MİLET ANTİK KENTİ ARKEOLOGLARIN RADARINDA

Millett, “Radar teknolojisinin Türkiye’de Milet, Yunanistan’da Nicopolis yahut Libya’da Cyrene üzere büyük bir antik şehirdekullanıldığını hayal etmek heyecan verici ve artık bunu gerçekleştirmemiz mümkün. Romalıların  kent hayatı hakkında öğrenecek çok şeyimiz var ve bu teknoloji onlarca yıl boyunca gibisi görülmemiş fırsatlar açacak” açıklamasını yaptı.

Geçen hafta Meksika’da da Arizona Üniversitesi arkeologları radar kullanarak en eski ve en büyük Maya tapınağı ortaya çıkarmıştı.

EN BÜYÜK VE EN ESKİ MAYA TAPINAĞI KEŞFEDİLDİ

%d blogcu bunu beğendi: