İşyeri açma ve çalışma ruhsatlarına yeni düzenleme getirildi

Muhit ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Ait Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugünkü ...

Muhit ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Ait Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklikle yönetmeliğe “işyeri” ve “sınıf tespiti” tarifleri eklendi. Ayrıyeten gayrisıhhi müesseselerin sınıf tespitini yapma salahiyeti, Sıhhat Bakanlığı’na verildi.

Vesair taraftan işyeri ruhsatı devirlerinde meri mevzuat kararlarının aranmasına ait de düzenleme yapıldı.

Düzenleme ile daha evvel belirsizlik bulunan iş mekanı devirlerinde devir evrakındaki haber ve dokümanlar ile işyerinin fiziki özelliklerinin meri mevzuat kararlarına makul olması gerektiği konusuna açıklık getirildi.

Yönetmelik ile oto galeriler, tapuda konut olarak görünen alanlarda açılamayacak, öncelikle toplu işyerlerinde açılacak. İşyerinin bulunduğu binada konut hedefiyle kullanılan öbür bir bağımsız kısım bulunmayacak.

Açık ve gizli yerlerde bulunan oyun, cümbüş, spor ve macera parkları, sirk ile lunaparklarda, bu işyerlerinin nizamlı denetim ve bakımı için en az 1 makine yahut elektrik mühendisi ile en az bir makine yahut elektrik teknisyeni bulundurulması mecburiliği getirildi.

Ticari maksada yönelik yapı kayıt evrakı alınmış işyerleri için gerekli can ve mal güvenliği ile ilgili koşulların taşınması halinde, “yapı kullanma müsaade evrakı aranmaksızın” işyerlerine ruhsatlandırma hakkı tanınacak.

Devredilmek istenen, ama mevzuata alışılmamış konumlara 6 aylık mühlet verilecek. Bu müddet içinde karşıtlık giderilirse devir yapılabilecek.

Elektrikli araç şarj istasyonları da üçüncü sınıf gayrisıhhi müessese olarak yönetmelik kapsamına alındı.

Bunların otopark, akaryakıt istasyonları ve alışveriş merkezleri ile yetkili yönetimlerce münasebetli görülecek bölgelerde müstakil olarak kurulabilmesi sağlanacak.

%d blogcu bunu beğendi: