Hong Kong protestoların yıldönümünde sokakta

"South China Morning Post" gazetesinin haberine nazaran, Hong Kong'da yüzlerce kişi, geçen yıl aylarca süren ve ahir iade tasarısının geri ...

“South China Morning Post” gazetesinin haberine nazaran, Hong Kong’da yüzlerce kişi, geçen yıl aylarca süren ve ahir iade tasarısının geri çekilmesiyle sonuçlanan protestoların yıl dönümünü anmak için Central semti başta olmak üzere çeşitli nahiyelerde toplandı.

Sivil İnsan Hakları Cephesi’nin (CHRF) internet üzerinden yaptığı davetlerle, polisin protestonun yasa dışı olduğu yanındaki ikazlarına karşın mahallî saatle 18.35’te toplanmaya başlayan göstericiler, telefonlarının ışıklarını ve protestoların sembolü haline gelen şemsiyelerini açtı ve “Hong Kong özgürleştirilmeli” cihetinde sloganlar attı.

CHRF protestolara ait yaptığı açıklamada, geçen yıl 9 Haziran’da yapılan protestonun hak ve özgürlükleri savunma konusunda Hong Kong halkının birliği ve beraberliğini gösterdiği savunuldu.

Açıklamada, “Geçen yıl yorulmak bilmeyen eforlarımız sonrasında mucizeye şahit olduk. Yerkürenin çeşitli ortamlarında ırkçılığa ve polis şiddetine karşı protestolar bize Hong Kongluların yalnız olmadığını söylüyor” sözü kullanıldı.

Gayri yandan Hong Kong Polis Gücü’nden yapılan açıklamada ise internet üzerinden birtakım radikal protestocuların, öteki göstericileri molotofkokteyli kullanarak polise saldırması yanında kışkırttığı belirtilerek, “Polis bu türlü istenilmeyen niyetli ve sorumsuzca iletileri güçlü formda kınıyor” sözlerine mahal verildi.

Açıklamada, protestoların düzenlendiği ortamlara ehil ölçüde polisin sevk edileceği ve gözaltına alma dahil kanunların uygulanması için kararlı biçimde hareket edileceği belirtildi.

CHRF, geçen yıl 9 Haziran’da iade tasarısına karşı düzenlenen ve bir milyona yakın kişinin katıldığı geniş çaplı gösteriyi organize etmişti.

Kesimde Haziran’da başlayan ve devir hengam tansiyonun hat safhaya çıktığı protestolarda, polis ve göstericiler arasında sık sık çatışma yaşanmış ve çok sayıda protestocu gözaltına alınmıştı.

Süreç içinde hükümet aykırısı protestolara dönüşen şovlar önünde Hong Kong mahallî hükümeti, ilgili tasarıyı 23 Ekim’de geri çekmiş, gelgelelim protestolar Aralık 2019’a kadar devam etmişti.

Hong Kong Baş Başkanı Carrie Lam da yaptığı açıklamada, Hong Kong’da halkın istikrarlı ve barışçıl bir muhit istediğini belirterek, “Hong Kong kaotik bir muhite dayanamaz” sözlerini kullandı.

Lam, hatalıların Çin’e iadesi tasarısına karşı büyük çaplı şovların yıl dönümüne denk gelen konuşmasında, “Hong Kong’daki herkesin geçen yıl boyunca yüzleştiği sınamalardan ders alması gerekiyor. Beşerler bilmeli ki Hong Kong kaotik bir duruma dayanamaz, sakin ve istikrarlı bir muhite muhtaçlığı var” değerlendirmesinde bulundu.

%d blogcu bunu beğendi: