Floyd altın kaplamalı tabutla gömülüyor

North Carolina'dan dün sabah Houston'a getirilen Floyd'un cenazesi, Fountain of Praise Kilisesi'nde 6 saat boyunca ziyarete açıldı. George ...
North Carolina’dan dün sabah Houston’a getirilen Floyd’un cenazesi, Fountain of Praise Kilisesi’nde 6 saat boyunca ziyarete açıldı. George Floyd’un altın tabuta konulan naaşını 6 bin kişi ziyaret etti.
Siyahi Floyd’u anmak isteyen akrabaları ve binlerce kişi, cenazenin bulunduğu kilisenin önünde uzun kuyruklar oluştururken, toplumsal aralık kuralı gereği, 15’er kişilik kümeler halinde içeri alındılar ve ziyaret 10 dakika ile sonlandırıldı.
Amerika’da polis şiddetine karşı reaksiyonların sembolü haline gelen Floyd için düzenlenen cenaze merasimlerinin birincisi, perşembe günü, öldürüldüğü Minneapolis kentinde, ikincisi cumartesi günü veladet alanı olan North Carolina eyaletinde düzenlenmişti.

TEXAS VALİSİ ABBOTT DA ZİYARET ETTİ 

Floyd’un halka açık cenaze merasiminde, Texas Valisi Greg Abbott da mekan aldı.

Siyahi Amerikalı’nın gözaltında öldürülmesi ile ilgili daha evvel, “George Floyd’a yapılan şeyin ismi, dehşetli bir polis vahşeti hareketidir.” biçiminde hislerini söz eden Abbott, sıhhat dertlerinden ötürü tekerlekli sandalyesinde getirildiği kilisede, Floyd’un tabutu önünde hürmet duruşunda bulundu.
George Floyd’un cenazesi, yarın aileye kişisel yapılacak merasimin akabinde, memleketi Houston’daki Memorial Gardens Mezarlığı’nda, anası Larcenia Floyd’un yanına defnedilecek.
Öte yandan Demokrat Lider Adayı Joe Biden’ın, Floyd’un yarın Houston’da yapılacak cenaze merasiminin ”korumalar ve haddinden fazla güvenlik tedbirleri nedeniyle aksamaması” için bugün Floyd’un ailesi ile hususî bir görüşme yapması bekleniyor.
Houston Üniversitesi, Floyd’un anma merasimine katılmak isteyenler için pazartesi günü dersleri iptal ettiğini duyurmuştu.
46 yaşındaki George Floyd’un 25 Mayıs’ta dolandırıcılık kuşkusuyla Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun mühlet ensesine seriyle basması sonucu hayatını kaybetmesi, devlette siyahilere yönelik polis şiddeti ve ırkçılık tartışmalarını tekrar alevlendirmişti.
Hadiselerin başladığı Minneapolis’ten memleket umumuna yayılan ve yaklaşık 2 haftadır süren protestolarda polis ıslahatı talep ediliyor.
%d blogcu bunu beğendi: