Fed’in hangi enstrümanı kullanacağı bilinmeyen

Içtimada bir taraftan getiri eğrisi denetimine başlanmasına karar verilebileceği, gayrı taraftan ise getiri eğrisi denetimi yerine Fed'in, 2008 ...

Içtimada bir taraftan getiri eğrisi denetimine başlanmasına karar verilebileceği, gayrı taraftan ise getiri eğrisi denetimi yerine Fed’in, 2008’de yürürlüğe koyduğu 13 (3) başlığı altındaki borçlanma tesislerine yenilerini ekleyebileceği tefsirleri yapılıyor.

Fed, 13 (3) başlığı altındaki borçlanma tesisleri kapsamında kısa vadeli fonlama piyasalarındaki likiditeyi artırmak için oluşturduğu Ticari Kağıt Fonlama Tesisi (CPFF) ve Piyasa Yapıcılara Tanınan Kredi Kolaylığı (PDCF) tatbikini martta tekrar pratiğe almıştı.

Banka ayrıyeten, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının iktisada olumsuz tesirleri nedeniyle 13 (3) başlığı altındaki borçlanma tesisleri kapsamında Para Piyasası Yatırım Fonu Likidite İmkanı (MMLF) programı ve farklı programları da devreye almaya karar vermişti.

Ekonomistler, bir taraftan bankanın içtimada getiri eğrisi denetimine devam edebileceğini, öteki taraftan da ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin yüzde 0,70 seviyelerinin altını gördüğünü ve getiri eğrisi denetimi pratiği için ivedi edilmeyeceğini belirtti.

Içtimada, olumlu istihdam verisi sonrası Fed Lideri Jerome Powell’ın daha optimist değerlendirmede bulunması da bekleniyor.

“FED, BORÇLANMA TESİSLERİNE ODAKLANACAK”

Capital Economics ABD Başekonomisti Paul Ashworth,Fed’in farklı siyaset seçeneklerine sahip olduğunu vurguladı.

Getiri eğrisinin düşük seviyelerde olduğunu belirten Ashworth, getiri eğrisine yönelik bir tedbirin yakın periyot için az fark edilebilir bir tesir bırakabileceğini söyledi.

Ashworth, Fed’in şu anda da uygulamakta olduğu 13 (3) başlığı altındaki borçlanma tesislerine odaklanacağını bildirdi.

ABD 10 yıllık tahvil nemalarının yüzde 0,70 seviyelerinin altını gördüğünü hatırlatan Ashworth, “Bu sebepten ötürü Fed’in getiri eğrisini etkileyecek rastgele bir tedbir açıklayacağına kuşkuyla bakıyoruz.” dedi.

Ashworth, Fed’in 13 (3) başlığı altındaki borçlanma tesisleri kapsamında farklı fonlama ve kredi seçeneklerine odaklanacağını söyledi.

“NEGATİF NEMA ORANTILARI FED’E ÇOK UZAK”

Rabobank Kıdemli ABD Stratejisti Philip Marey de getiri eğrisi denetiminin ufukta göründüğünü ve negatif getiri nispetlerinin Fed’e çok uzak olduğunu belirterek, “En önde gelen alternatif, getiri eğrisi denetimi.” dedi.

Marey, piyasaların basın içtimasında getiri eğrisiyle ilgili kısımlarla ilgileneceğini aktardı.

Bankanın, rezerv ziyadesine ödenen nema orantısına ince ayar yapma konusunda tez etmeyeceğini belirten Marey, olumlu istihdam verisi sonrası büyümenin üçüncü çeyrekte toparlanabileceğini kaydetti.

“Fed’in siyasetlerinde rastgele bir değişiklik olmayacak”

Berenberg ABD, Amerika, Asya Başekonomisti Mickey Levy ise Fed’in siyasetlerinde rastgele bir değişiklik olmayacağı öngörüsünde bulundu.

Levy, Fed’in, içtimada iktisadın güzelleşmeye başladığı vurgusunda bulunacağını, nemalarda değişikliğe gitmeyeceğini, kaynak tahvili ve konut kredisine (mortgage) dayalı menkul kıymet alımı, şirket tahvilleri ve mahallî idare tahvillerinin alımına devam edeceğini bildirdi.

Fed, bundan evvelki içtimasında siyaset nemasını değiştirmeyerek 0-0,25 aralığında sabit bırakmıştı.

%d blogcu bunu beğendi: