COVİD-19’a karşı tesiri kanıtlanan tek ilacın ay ahir stokları tükeniyor

NTV.COM.TR - Yeni tip corona virüs(Covid-19) nedeniyle yerküre umumunda vefatlar 409 bini aşarken, yerküre umumunda  bilim kişileri ve ...

NTV.COM.TR – Yeni tip corona virüs(Covid-19) nedeniyle yerküre umumunda vefatlar 409 bini aşarken, yerküre umumunda  bilim kişileri ve araştırmacılar pandemiyi durduracak bir ilaç ya da aşı geliştirmek için durmaksızın çalışıyor. Gelgelelim, şu anda kadar Covid-19 tesiri kanıtlanan tek bir ilaç var; o da ABD’li Gilead Sciences’ın Ebola’ya karşı geliştirdiği remdevisir ilacı.

FDA TARAFINDAN ACİL TASARRUFU ONAYLANMIŞTI

Yapılan çalışmalarda laf konusu ilacın, Covid-19 hastalarını oksijen desteğine muhtaçlık duyulmaksızın iki hafta içinde taburcu edilmesine yardımcı olduğu gösterilmişti. Bu kapsamda ise, ABD Besin ve İlaç Yönetimi (FDA) remdevisirin hastaneden yatan Covid-19 hastalarında acil tasarrufu onaylanmıştı.

BU AYIN AHIR SEVKİYATI YAPILMAYACAK TEZI

Gelgelelim, CNN’de mahal alan haberde ABD hükümetinin  29 Haziran haftasında ilacın son sevkiyatını gerçekleştireceği ve bu ayın ahir stokların tükeneceği söz edildi.

HÜKÜMET YETKİLİSİ: HABER BEKLİYORUZ

ABD Sıhhat ve Kişisi Hizmetler Departmanı’nda sekreter yardımcısı Dr. Robert Kadlec, ‘Şu anda Gilead’den, Haziran’dan Temmuz’a kadar ilacın beklenen teslimat mühletinin ne olduğunu açıklamasını bekliyoruz. Şu anda onlarla pazarlık etmiyoruz, ama ilaçların üretim kapasitesi ile ilgili malumat almayı umuyoruz” tabirlerini kullandı.

Bununla birlikte Gilead Sciences tarafında  şu anda üretimin artırılması için çalışıldığı bildirildi.  Gelgelelim ilacın ne kadarının yaz boyunca gönderileceği zahir değil.

GEREKSINIMI OLAN HER HASTA ALAMAYABİLİR

Kadlec, hükümetin Gilead’e ‘hammadde ve süreci hızlandırabilme açısından kimi tedarik zinciri zorluklarıyla ilgili yardımcı olacığını” söyledi. Fakat, remdesivir’e gereksinim duyan her hastanın onu alamayacağı konusunda uyardı.

Geçen ay Gilead, deneysel corona virüs ilacı remdesivirinin üretimini artırmak için memleketler arası ortaklarla çalışmayı planladığını söylemiş, aralık ayına kadar milyonlarca doz ilaç üretilebileceğini açıklamıştı.

FİYATI 4 BİN 500 DOLARA KADAR ÇIKABİLİR

Gilead, şimdiye kadar tüm ilaç tedariğini bağışladı, fakat yeni sevkiyatın bir fiyat etiketi ile geleceğinden telaş ediliyor.. Bir araştırma öbeği, Gilead’ın bir seanslık tedavı için ilacın maliyetine bağlı olarak  4 bin 500 dolara kadar fiyat talep edebileceğini sav etti.

REMDEVİSİR HAKKINDA

Remdesivir, Gilead Sciences tarafından 2014 yılında Garp Afrika’da ortaya çıkan ölümcül ateş olan Ebola’yı tedavi etmek için geliştirildi. İlaç, corona virüs ve Ebola üzere virüslerin çoğalmasını durdurmaya yardımcı oluyor. İlacın bunu nasıl başardığı tam olarak açık değil, lakin RNA olarak bilinen virüsün genetik materyalinin kendisini kopyalamasını engellediği biliniyor.

Corona virüs hastalarına  remdesivir, beş gün yahut 10 gün boyunca damar yolu enjeksiyonu ile uygulanıyor.

%d blogcu bunu beğendi: