Bakan Pekcan: Teknolojik üretim için ihtisas muaf ortamı modeli hayata geçirildi

İhtisas Bağımsız Nahiyelerinde Sağlanacak Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.<br /> <br /> Kararla, döviz kazandırıcı ...

İhtisas Bağımsız Nahiyelerinde Sağlanacak Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararla, döviz kazandırıcı hizmet dalları ile Ar-Ge ağır, yüksek teknolojili yahut katma bedeli yüksek mal üretimine yönelik kolların milletlerarası yarışma gücünün geliştirilmesi, ihracatının ve hizmet gelirlerinin artırılması için ihtisas serbest yerinde faaliyet gösteren kullanıcı ve ortam işleticilerinin gerçekleştirdikleri faaliyetlere ait masrafların Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanması amaçlanıyor. 

Buna nazaran, ihtisas serbest kesiminde faaliyet gösteren kullanıcıların bu sahadaki faaliyetleri için istihdam ettikleri en ziyade 10 nitelikli çalışanın aylık brüt fiyatları yüzde 50 orantısında ve işçi başına yıllık en çokça 15 bin dolar desteklenecek.

Kullanıcıların, bu yerlerde kiraladıkları arazi ve binalara ait kira harcamalarına yüzde 50 orantısında ve yıllık en ziyade 75 bin dolar destek verilecek. 

Kesim işleticilerinin yatırım safhasında taahhüt ettikleri sabit yatırım fiyatının yüzde 50’sini geçmemek kaydıyla bir kerede kullandıkları azami 10 yıl vadeli ve 10 milyon dolara kadar olan yatırım kredilerinin, nema yahut kar behresi masrafları yüzde 50 destekten yararlanacak. 

Desteklenecek kullanıcılara ait kriterler genelgeyle belirlenecek. Kullanıcıların belirlenmesine yönelik Ar-Ge yoğunluğu ve yüksek teknoloji içeriğine ait kriterlerin tespitinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın görüşü alınacak. 

DESTEK MÜHLETI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan mevzuya ait olarak, “İhtisas özgür kesimlerimizin hedeflediği birinci bölümü bilişim olarak belirledik ve bu emelle İstanbul İhtisas Muaf Kesimi’ni kurduk. Teknolojik üretim için ihtisas muaf ortamı modeli hayata geçirildi. Yüksek teknoloji firmalarına kira, istihdam, vergi teşviği sağlanacak” dedi.

Kullanıcılar, işçi ve kira desteğinden ayrı munfasıl olmak üzere en çokça 5’er yıl yararlanacak. 

Destek ödemesine ait ibraz edilen dokümanlardaki masrafların dolaylı vergiler dahil Türk lirası cinsinden olanları Türk lirası, döviz cinsinden olanları ise ödeme dokümanı tarihindeki “Gösterge Niteliğindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kurları” listesinde mahal alan çapraz kurlar ve döviz alış kurları esas alınarak, ABD doları karşılığı Türk lirası olarak Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan ödenecek.

Kullanıcı ya da ortam işleticileri, birebir faaliyet için sair destek programlarından yararlanmaları halinde, bu karar kapsamındaki desteklerden yararlandırılmayacak. 

Kararın uygulanmasına ait esasları Ticaret Bakanlığı belirleyecek. 

%d blogcu bunu beğendi: