Almanya’da ayrımcılık şikayetleri arttı

<br /> Ayrımcılıkla Uğraş Dairesi Lider Vekili Berhard Franke, başşehir Berlin’de düzenlediği içtimada, 2019 ayrımcılık raporunu açıkladı.<br /> <br /> Franke ...

Ayrımcılıkla Uğraş Dairesi Lider Vekili Berhard Franke, başşehir Berlin’de düzenlediği içtimada, 2019 ayrımcılık raporunu açıkladı.

Franke, 2019’da köken, cinsiyet, diyanet, yaş ve yerküre görüşü üzere sebeplerden ayrımcılığa uğradıklarını belirterek şikayette bulunanların sayısının 2018’e nazaran yüzde 3,6 artarak 3 bin 580’e yükseldiğini söyledi.

1176 ile en çokça etnik köken ayrımcılığına ait şikayette bulunulduğuna işaret eden Franke, bu sayının tüm şikayetlerin yüzde 33’ünü oluşturduğunu aktardı.

Franke, 2018’de etnik kökenden ötürü ayrımcılığa uğradığı belirtilen 1070 şikayet aldıklarını anımsattı.

2019’daki şikayetlerin yüzde 29’unun cinsiyet, yüzde 12’sinin yaş ve yüzde 7’sinin diyaneti inanç sebebiyle ayrımcılık başvurusu olduğu haberini paylaşan Franke, ayrımcılığın yüzde 36 ile en ziyade iş hayatında yahut iş müracaatlarında yaşandığını kaydetti.

Franke, şikayetlerin yüzde 26’sının da mesken arama, alışverişte yahut banka süreçleri üzere günlük hayatta yaşanan hikayelerle ilgili olduğunu söz etti.

Birçok kişinin değişik sebeplerden ötürü şikayette bile bulunmadığını hatırlatan Franke, bu sayıların buz dağının görünen kısmı olduğunu vurguladı.

Franke, mağdurların da gereğince desteklenmediğini belirterek “Almanya’nın ayrımcılık sorunu var.” sözünü kullandı.

Ayrıyeten Franke, mağdurlara daha düzgün yardım edilmesi için 2006’da çıkarılan Eşit Muamele Yasası’nda (AGG) acilen ıslahat yapılması davetinde bulundu.

%d blogcu bunu beğendi: