Afganistan hükümeti Taliban’la müzakerelere hazır

Afganistan Ulusal Yüksek Uzlaşma Kurulu Lideri Abdullah Abdullah, başşehir Kabil'de medya konferans prosedürüyle katıldığı bir merasimde yaptığı ...

Afganistan Ulusal Yüksek Uzlaşma Kurulu Lideri Abdullah Abdullah, başşehir Kabil’de medya konferans prosedürüyle katıldığı bir merasimde yaptığı konuşmada, hükümetin, devlette barışın sağlanması için efor sarf ettiğini belirtti.

Taliban’ın da barış için yaratılan bu fırsattan düzgün istifade etmesi gerektiğini söz eden Abdullah, barışın münhasıran Afganistan halkının dileği olduğunu kaydetti.

Abdullah, Taliban ile müzakerelerin başlaması için yaklaşık 3 bin Taliban mahkumunun özgür bırakıldığını, müzakerelerin başlamasıyla da her iki tarafın kanaatini hasıl edecek sayıya ulaşacağını vurguladı.

Şu ana kadar Afgan cezaevlerindeki 2 bin 710 Taliban üyesi ve Taliban’ın elinde bulunan 420 rehine özgür bırakıldı.

TALİBAN İLE BARIŞ GÖRÜŞMELERİ SÜRECİ

Cumhurbaşkanı Eşref Gani idaresindeki hükümet için büyük tehdit ögesi olan Taliban örgütü, memleketin birçok yerinde hakimiyetini koruyor.

Afgan hükümeti, Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için tekraren teşebbüste bulunmuş ve bu emelle Barış Kurulu kurmuştu.

Afganistan’ın eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai devrinde, Haziran 2013’te, hükümet ile Taliban arasındaki temasların Katar’ın başşehri Doha’da yapılması planlanıyordu. Ama Taliban’ın müzakerelerin yürütüleceği ofise “Afganistan İslam Emirliği” yazan tabela ve kelamda bayrağını asması üzerine Afgan hükümeti görüşmelerden çekilmişti. Ofis, bir ay geçtikten sonra kapanmış ve barış müzakereleri de askıya alınmıştı.

%d blogcu bunu beğendi: