Yeni Zelanda’da hiç vaka kalmadı (Nasıl başardılar?)

Başbakan Ardern, Sıhhat Bakanlığı Müsteşarı Ashley Bloomfield ile düzenlediği basın içtimasında, memleketteki, Covid-19 önlemleri, vaka ...
Başbakan Ardern, Sıhhat Bakanlığı Müsteşarı Ashley Bloomfield ile düzenlediği basın içtimasında, memleketteki, Covid-19 önlemleri, vaka sayıları ve tatbike girecek “1. seviye” önlemlerle ilgili açıklamalarda bulundu.
Covid-19’a karşı verdikleri uğraşa övgüde bulunan ve memleketindeki tüm hastaların güzelleştiğini öğrendiğinde “küçük bir dans” yaptığını vurgulayan Başbakan Ardern, “Bu iş bitmedi lakin bunun büyük bir muvaffakiyet olduğunu inkar edemeyiz. Yeni Zelandalılara teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

TEDBIRLER ‘1.SEVİYEYE İNDİRİLECEK’

Memlekette canlı vaka kalmaması münasebetiyle Covid-19 önlemlerini “1. seviyeye” indirme devrinin geldiğini belirten Ardern, “1. seviyedeki önlemler altında iş taraflarınızda çalışmak itiyorsanız, bunu artık yapabilirsiniz” halinde konuştu.

Yeni uyulama kapsamında memleket sonlarının örtük tutulmaya devam edileceğini ve bunun da virüsün denetiminde kıymetli olduğunu lisana getiren Ardern, bu haftadan itibaren devlete gireceklerin 14 günlük karantina müddetinde iki defa Covid-19 testine tabi tutulacağını söyledi.

Ardern, yarından itibaren yürürlüğe girecek yeni önlemler gereği tüm Yeni Zelandalılardan gittikleri bölgeleri telefonlarındaki pratikle yahut yazarak kayıt altına almalarını istedi.

Covid-19 önlemlerini tekrar sıkılaştırmak istemediklerini hatırlatan Ardern, “Gelecekte, virüsün global durumu ve tabiatı nedeniyle bir iki vaka görülmesi mümkün olacak. Bu vakaları süratli halde durdurmamız gerekiyor. İstediğimiz son şey ikaz seviyesini tekrar yukarıya çıkartmak.” tabirlerini kullandı.

IKTISADA TESIRI AZ OLDU

Geçen aylardaki kısıtlamaların iktisat üzerindeki tesirinin beklenenden az olduğunun ve toparlanmanın daha kısa müddette gerçekleşeceğinin altını çizen Ardern, “Yeni Zelandalıların sıhhatini korumakla kalmadık, artık ekonomik toparlanmada da bir adım önde başlıyoruz” dedi.

SIKI ÖNLEMLER YAYILMAYI DURDURDU

Covid-19’un ortaya çıkmasıyla 19 Mart’ta tüm hudutlarını kapatan ve kendi vatandaşları hariç memlekete tüm girişleri durduran Yeni Zelanda, evvel “3. seviye” akabinde ‘‘4. seviye’’ karantina önlemleri pratiğe koydu.

Bu kapsamda, farz gereksinimleri karşılamayan tüm işletmeler kapatıldı, yurt içi hür dolaşım kısıtlandı ve tüm toplu aktiflik ve buluşmalar yasaklandı. Vatandaşların sırf birlikte yaşadıkları kimselerle içtimaî temasta bulunmasına müsaade verildi.

Başbakan Ardern’in, 27 Nisan’da devletinin Kovid-19’a karşı verdiği savaşı kazandığını ilan ettiği devlette, son 17 gündür yeni vakaya rastlanmadı.

St Margaret’s Auckland Hastanesi’nde tedavi gören 50’li yaşlardaki bayan hastanın da bugün taburcu edilmesiyle Yeni Zelanda’da etkin vaka kalmadı.

Covid-19 nedeniyle hastalanan 1504 kimseden 1482’si güzelleşirken, 22 Yeni Zelandalı hayatını kaybetmişti

%d blogcu bunu beğendi: