ABD’yi bu yaz milyonlarca mutant sivrisinek istila edecek

Sivrisinekler, dang humması, zika virüsü ve sıtma üzere illetlerin ısırdığı kişilere geçmesine neden oluyor. Bilim kişileri bu derde deva ...

Sivrisinekler, dang humması, zika virüsü ve sıtma üzere illetlerin ısırdığı kişilere geçmesine neden oluyor. Bilim kişileri bu derde deva olması gayesiyle laboratuvarda gen saldırısına uğramış sivrisinekler geliştirdi. 

Kelam konusu mutant böceklerin bu yaz ABD’de özgür bırakılacağı açıklandı. Araştırmacılar, genetiği deniştirilmiş sivrisinekler ile lokal popülasyonun çiftleşmesi sonucunda, kesimdeki enfekte sivrisinek popülasyonunun yok olmasını ya da sayısının azalmasını umut ediyor.

VAHŞİ TABIATTA YIKIMA NEDEN OLABİLİR

Lakin, laf konusu teknoloji  laboratuvar deneylerinde ümit vaat ederken, eksperler planın vahşi tabiatta fecî bir yıkıma neden olabileceği konusunda uyarıyor.

“DOĞAYA VE BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞE VEREBİLECEĞİ ZARARLARDAN ÖTÜRÜ ENDİŞELİYİZ”

Mutant böceklerin tabiata bırakılmasına ait, The Conversation’da bir makale yazan bir küme tabiat ve etik bilimcisi, “Söz konusu strateji, her yıl sivrisinek kaynaklı illetlerden etkilenen yüz milyonlarca insan için kıymetli potansiyel yararlar sağlıyor. Bununla birlikte, mevcut hükümet gözetimi ve genetik olarak değiştirilmiş sivrisineklerin ilmî değerlendirmesi ele alındığında, bu durumun tabiata ve biyolojik çeşitliliğe  verebileceği zararlara  ait kâfi sorumluluğun alındığı hususunda endişeliyiz” sözlerini kullandı.

FLORİDA VE TEKSAS’TA ONAYLANDI

Oxitec’in tartışmalı planı Mayıs ayında ABD Muhit Muhafaza Dairesi tarafından Florida ve Teksas’ta “deneysel kullanım” için onaylandı.

Bu yazdan itibaren, gelecek iki yıl boyunca her hafta milyonlarca genetik olarak değiştirilmiş erkek sivrisinek bağımsız bırakılacak.

LOKAL SİVRİSİNEK POPÜLASYONU YOK EDİLECEK

Plan kapsamında, laboratuvarda yetiştirilen böceklerin, vahşi dişilerle çiftleştiğinde onların yavrularının meyyit doğmasını sağlayarak lokal sivrisinek popülasyonunun yok edilmesi hedefleniyor.

Eksperlerin bildirdiğine nazaran, yalnızca dişi sivrisinekler ısırıyor, yani Oxitec’in mutant erkek sivrisinekleri hastalık yayamayacak.

Sıtma üzere sivrisinek kaynaklı marazlar, ABD’de  iklim değişikliği nedeniyle Güney Amerika’daki  böcek popülasyonlarınının kuzeye yolculuk etmesinden ötürü artıyor.

Bununla birlikte bilim kişileri, Florida ve Teksas’taki girişimler için gözetim eksikliğinden telaş duyuyorlar. Brezilya’da, daha evvel benzeri bir girişimde Jacobina kentinde milyonlarca mutant böcek muaf bırakıldı. Harika dirençli sivrisinekler , hastalık yaymasa da nahiyeyi istila etti ve Brezilyalılara sıkıntı devirler yaşattı.

Oxitec’in çalışmaları, çevreyi himayeye adanmış bir hayır kurumu olan Friends of the Earth isimli kuruluş tarafından da ağır bir formda eleştirildi.

2012 yılında, kuruluş üyesi Eric Hoffman, “Sivrisinek denemeleri, etraf, insan sıhhati ve etik risklerin kapsamlı ve tarafsız bir halde gözden geçirilmemesi durumunda ilerlememelidir” açıklamasını yapmıştı.

%d blogcu bunu beğendi: