ABD’de Demokrat Kongre üyeleri George Floyd’u diz çökerek andı

Temsilciler Meclisinin Demokrat Lideri Nancy Pelosi, Senato Çoğunluk başkanı Chuck Schumer ve ABD'deki başkanlık yarışından aralık ayında ...

Temsilciler Meclisinin Demokrat Lideri Nancy Pelosi, Senato Çoğunluk başkanı Chuck Schumer ve ABD’deki başkanlık yarışından aralık ayında çekilen California Senatörü Kamala Harris’in de aralarında olduğu bir küme Demokrat Parti üyesi, kongrede bir araya geldi.

Floyd’un, Minneapolis’te polisler tarafından, ensesine basılıp nefessiz bırakılarak öldürülmesiyle başlayan yansılar sonucunda, polis teşkilatındaki ve yargıdaki ırkçı tavrı bitirmeye yönelik tasarı sunmak için toplanan Demokratlar, çalışmalarına Floyd’u anarak başladı.

Floyd’un nefessiz kaldığı 8 dakika 46 saniyeye gönderme yapmak için tıpkı mühlet boyunca diz çökerek hürmet duruşunda bulunan Demokrat üyelerin, başkaca Siyahileri temsil eden eşarp ve atkılar kullanması dikkati çekti.

FLOYD’UN “NEFES ALAMIYORUM” FERYADI TÜM ABD’DE YANKILANDI

Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, dolandırıcılık kuşkusuyla Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun mühlet ensesine seriyle basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı.

Floyd’un, hadise mahalline gelen acil sıhhat ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, vakayla ilgili manzaralar içtimaî medyada büyük reaksiyon toplamıştı.

Imgeler, devlette siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve protestolar, vukuatların başladığı Minneapolis’ten devlet umumunda pek çok kentte sıçramıştı.

Floyd protestolarında yaşanan şiddet ve yağmalamalar nedeniyle, başşehir Washington ve New York da dahil en az 40 kentte, gece sokağa çıkma yasağı getirilmiş, 25’e yakın kentte de Ulusal Muhafız Birlikleri, polise destek sağlamak için devreye sokulmuştu.
%d blogcu bunu beğendi: